2021 жылғы 7 тамызда Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Әскери институтында Ресей Федерациясы мен Түркия Республикасының Жоғары әскери оқу орындарында оқу үшін сайыстық негізде іріктелген бірінші курстың 36 курсанты әскери ант қабылдады.
Жыл сайын Петропавл Әскери институтына бірінші курс студенттерін қабылдаумен қатар институт базасында халықаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес шет елдердің әскери-оқу орындарында оқу үшін курсанттарды қабылдау жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы Әскери институтының бастығы, философия ғылымдарның докторы, генерал-майор Бауыржан Әбжанов бірінші курс курсанттарына өзінің кіріспе сөзінде: «Отаныңыздан алыста оқу керек екенін біліңдер, кімге 4 жыл, кімге 5 жыл! Осы жылдар ішінде сіз біздің елде оқитын курсанттарға қарағанда моральдық тұрғыдан мықты болуларыңыз қажет. Туыстарыңыздан және туғандарыңыздан, достарыңыздан және сіз үшін қымбат барлық адамдардан бөліну қиын ауыртпалық болып табылады. Уақыт пен қашықтық шын мәнінде – сіздің тағдырыңызда кім бар екенін және осы күш сынағына қаншалықты төтеп бере алатындығыңызды көрсетеді.
Сізге өз Отаныңызды республикадан тыс жерде көрсету мәртебесі бұйырды. Сіздің оқуыңыз бен мінез-құлқыңыздың призмасы арқылы елдердің басқа өкілдері Біздің Отанымыз бен халқымыз туралы түсінікке ие болады».

Әскери ант-бұл Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен нормативтік-құқықтық құжат, салтанатты ант және өзгермейтін әскери рәсім. Әрбір әскери қызметші оны қабылдай отырып, орындалуы әскери қызмет өткерудің мәні мен мақсатын құрайтын міндеттерді өзіне алады.
Бірінші курс курсанттары атынан курсант Райымбек Байзақов сөз сөйледі, ол әскер қолбасшылығын біздің елімізді абыроймен және абыроймен көрсететініне және халықтың, командирлер мен бастықтардың сенімі мен үмітін ақтайтынына сендірді. «Біз сіздің барлық үміттеріңізді ақтайтынымызға сенімді болыңыз! Жеке өз атымнан осы салтанатты іс – шараға жиналған барлық курсанттарға – өзіне деген сенім, рух күші, мақсатқа жетудегі табандылық, сәл курсанттық сәттілік және ең бастысы өз еңбегімен, сеніммен және шындықпен-офицерлік жұлдыздарды тағу құрметіне ие болуды тілеймін!».
Сондай-ақ, осы жылы екі туған ағасы, курсанттар Сейлхан Ернар мен Сейлхан Дамир Сызран және Воронеж қалаларына әскери ұшқыш және тікұшақтарды пайдалану инженері мамандығын алу үшін оқуға аттанады.
Әскери ант қабылдау күні — бұл Әскери институттың өміріндегі ерекше және қарапайым емес оқиға. Жыл сайын осындай маңызды және жауапты іс-шараға әрбір курсант өмірінде Қазақстанның түкпір-түкпірінен жүздеген адамдар жиналады. Бірақ биыл елімізде және әлемде қалыптасқан эпидемиологиялық жағдайға байланысты бұл іс-шара қонақтарсыз және санитарлық нормаларды сақтай отырып өткізілді.

Аға лейтенант Олжас ӘДІЛБЕК